Kuukauden vieras: Päivi Arvonen löytää aiheensa arabimaailmasta

© Mike Nelson

© Mike Nelson

Vapaa toimittaja ja valokuvaaja Päivi Arvonen, 44, muutti Kairoon keväällä 2004. Kaupungissa oli määrä opiskella arabiaa viisi kuukautta, ja palata sen jälkeen koti-Suomeen. Maan kiinnostavat juttuaiheet kuitenkin kutittivat toimittajan juttunenää niin, että Kairosta tuli toinen kotipaikka. Siitä on nyt 10 vuotta.

”Kieliopintoni vaihtuivat kulttuurisen oppimisen kurssiin, joka jatkuu yhä”, Arvonen hymyilee, ja vakavoituu: ”Kairo on arabimaailmasta juttujensa aiheet etsivälle täysin voittamaton aitiopaikka.”

Arvonen on sittemmin kirjoittanut ja valokuvannut useille suomalaismedioille ajankohtaisjuttuja ja taustoittavia juttuja niin Egyptin kuin Lähi-idänkin ihmisoikeuksista, erityisesti naisten ja lasten asemasta, matkailusta, ympäristökysymyksistä, arabikulttuurista sekä kehitysyhteistyö- ja monikulttuurisuusaiheista. Arvosta kiehtoo myös Intia, jossa hän on työskennellyt useasti.

Mitä tekee al-Sisi?

Viimeiset kolme vuotta Egyptissä on kuohunut. Presidentit ja perustuslait ovat vaihtuneet. Tammikuussa 2011 kansa yhdistyi, erotti Mubarakin ja vaati ’leipää, vapautta ja sosiaalista oikeudenmukaisuutta’. Kului vuosi, kun Muslimiveljeskunta ja Mursi äänestettiin valtaan, ja toinen, kun heidät vangittiin. Kesäkuussa 2014 presidentiksi nousee virkansa armeijassa jättänyt al-Sisi.

Kansa on jakautunut kahtia, ja osapuolet syyttelevät toisiaan terrorista ja väkivallasta. Valtio on konkurssin partaalla. Vankilat täyttyvät. Poliiseja ammutaan kaduille. Vähemmistöjä vainotaan. Hyvin monet kynnelle kykenevät ovat muuttaneet ulkomaille. Vaaleista huolimatta kansannousun tavoitteet lipuvat ulottumattomiin.

Ihmiset ovat pettyneitä, köyhtyneitä, masentuneita ja verenvuodatuksen traumatisoimia. Al-Sisistä odotetaan vahvaa johtajaa, joka palauttaisi vakauden, ja luotsaisi talouden kasvuun. Kansanvallan aika tulee vielä, mutta sitä ennen on saatava takaisin tavallinen arki ja toimeentulo, koska demokratiaa ei voi syödä”, sanoo Arvonen.

Sanomisen vapaudesta

Muslimiveljeskunta on julistettu terroristijärjestöksi. Terroristien tukemisesta tai hallituksen vallan horjuttamisesta syytettynä istuu vankiloissa tuhansia toisinajattelijoita, veljeskuntalaisia, oppositiota, arabikevään kansannousun nuoria aktivisteja ja toimittajia – myös ulkomaalaisia.

Egyptiläismediat ennakkosensuroivat itseään ja välttävät kritisoimasta hallituksen voimatoimia. Kehitystä kuvaa sekin, että Committee to Protect Journalists (CPJ) listasi Egyptin viime vuonna maailman kolmanneksi vaarallisemmaksi maaksi journalisteille, heti Syyrian ja Irakin jälkeen.

”Al Jazeeran egyptiläisiä ja ulkomaalaisia toimittajia syytetään terroristien tukemisesta. Tämä herättää paljon kysymyksiä toimittajan työn rajoista”, Arvonen sanoo.

Hallittu riskinotto 

Egyptin turvallisuustilanne täytyy ottaa toimittajan arjessa huomioon. Ryöstöjä, raiskauksia ja kidnappauksia on tapahtunut päivisinkin.  Aseita kannetaan, ja kansa voi provosoitua nopeasti länsivastaisuuteen. Viisas yrittää sulautua kansan joukkoon, ja jos ei siihen pysty, pysyy poissa.

”Vaikka puolet kansasta elääkin köyhyysrajalla, ei maan suurin ongelma ole köyhyys vaan massojen tietämättömyys ja manipuloitavuus. Ottamalla järjestelmäkameralla kuvia julkisella paikalla voi länsitoimittaja päätyä kansanjoukon kepittämäksi vakoilijana”, kertoo Arvonen.

”Jos tässä kulttuurissa haluaa kuitenkin elää ja työskennellä, on hyväksyttävä se, että kaikki kontrolloivat kaikkia. Länsimaalaisia tarkkaillaan jo lähtökohtaisesti. Talonmieheni tietää milloin lähden ja milloin palaan, tai mitä roskapussissani on”, sanoo Arvonen.

Hyviä uutisia

Vaikka maailman mediat kiinnostuvat huonoista uutisista ja katastrofeista, kuuluu Egyptille myös hyvää. Seksuaalinen häirintä on kriminalisoitu keväällä 2014 voimaan tulleella uudella lailla. Silpomiskuolemasta vastuullisia on vedetty oikeuteen vastaamaan teoistaan. Parisuhdeväkivaltaa ja naisten häirintää kitketään kampanjoilla.

”Mikä innostaa minua työskentelemään Kairossa jatkossakin? Viime vuodet ovat olleet täynnä yllätyksiä, ja suuria muutoksia saattaa olla vielä edessäkin. Kun on kokenut vallankumouksen ja sitä seuranneet muutokset, haluaa nähdä, mihin suuntaan maa kehittyy”, summaa Arvonen.

Faktaa Päivi Arvosesta:

  • Teologian maisteri 1996
  • Asuu ja työskentelee Egyptissä ja Suomessa
  • Kulttuurikameleontit ry:n perustajajäsen ja puheenjohtaja vuodesta 2003
  • Suomalaiset  Egyptissä – yhdistyksen puheenjohtaja vuodesta 2005
  • Kairon ulkomaisten toimittajien yhdistyksen varapuheenjohtaja vuodesta 2010
  • Kairon katulapset -kehitysyhteistyöhankkeen vetäjä vuodesta 2010
  • Vuoden freelancer 2012

Teksti: Tarja Rea Luomanperä